Honor kompozytora

NotasCzęsto gdy słyszę jakiś nowy utwór, kojarzy mi się on z innym, słyszanym wcześniej. Czasem są to po prostu covery lub remiksy (ale wtedy tytuł też jest taki sam jak oryginał), a czasem ewidentnie skopiowana melodia lub jej fragment. Jednak zdarzają się też utwory, które tylko z pozoru są plagiatami. Po prostu kompozytor dał tę samą melodię do piosenek dwóch różnych zespołów czy wokalistów. Przykładowo – piosenki „Nie proszę o więcej” Edyty Górniak i „Ostatni list” Anity Lipnickiej są takie same, lecz właśnie dlatego, że jest to kompozycja Edyty Bartosiewicz, która najpierw ukazała się na płycie Anity (ale nie była promowana singlem), a później na płycie Edyty Górniak (tym razem piosenka była hitem). Sprawa tego rzekomego „plagiatu” była dość głośna kilka lat temu, ale wszystko zostało wyjaśnione.

Ostatnio spotkałem się z kolejnym tego typu znaleziskiem. Silver Rocket nagrał płytę, którą promuje piosenka śpiewana przez Monikę Brodkę – „Niagara Falls”. Sprytni internauci szybko wyczuli, że jest ona bardzo podobna do utworu „Pij z kim trzeba”, śpiewanego przez Marylę Rodowicz. No i nic w tym dziwnego – kompozytorem obu tych utworów (a w zasadzie jednej kompozycji) jest Mariusz Szypura.

Pozornie nie ma sprawy, nie ma plagiatu i wszystko jest okej. Jeśli „okej” można nazwać wprowadzanie niektórych słuchaczy w co najmniej lekkie zakłopotanie. Prawdą jest, że kompozycja to własność jej autora i może zrobić z nią co zechce. Jednak czy takie postępowanie nie jest naganne? Sam jestem kompozytorem i nie dałbym żadnej swojej kompozycji dwóm różnym wokalistom. Nie potrafiłbym wprowadzać w błąd słuchaczy. I chociaż słowo honor jest dla mnie wyświechtane, to jednak mogę z całą stanowczością powiedzieć, że taka praktyka nie jest honorowa. Rozumiem, że każdy chce jak najwięcej zarobić wysilając się jak najmniej, ale gdzieś powinny być tego granice.

  • Ainsel

    A ja mam problem z Mika – Relax. I daje głowe, ze to nie jest jego i juz to kiedys słyszałam:)

  • Też miałem takie wrażenie, gdy pierwszy raz słyszałem tę piosenkę. Ale jak na razie jedynym kojarzącym mi się utworem jest Cutting Crew – „I Just Died In Your Arms Tonight”. Jednak pomimo pewnej zbieżności melodii, nie jest to plagiat 🙂

  • A ja proponuję poszukać związków Reni Jusis z Rogerem Sanchezem ;-). Bardzo silnie widocznych w zestawieniu Niemy krzyk Lost oraz momentami podobnej Mixtury do znanego Antoher chance. W tym drugim to takie trochę naciągane, natomiast pierwsza para brzmi niemal identycznie.

  • Właśnie te związki są nadal dla mnie niejasne 🙂 Pamiętam jak kiedyś analizowaliśmy te piosenki właśnie i gdzieś znaleźliśmy jakąś informację o tym jakoby Sanchez maczał palce w produkcji płyty Reni. Ale teraz tego nie jestem w stanie udowodnić. Podobno Jusis sama napisała większość utworów na tę płytę. Może ktoś z czytających coś wie?